Nie ulega kwestii, że w współczesnych czasach co niemiara osób żyje na kredyt. Kredyty hipoteczne i pożyczki konstytuują obecnie niemalże nieodzowną część naszego istnienia.
Od pewnego czasu w Polsce funkcjonuje wiele banków i każdy z nich nęci innym kredytem, naturalnie na ogromnie atrakcyjnych warunkach.
A czy w rzeczywistości te pożyczki bankowe są takie lukratywne. Wprawdzie od kilku lat trwa w Polsce ustawa, która ogranicza wysokość oprocentowania kredytu, tak aby nie wynosił on więcej niż bodaj 20 %, to jednakże i tak dużo instytucji finansowych znalazło fortel na wzbogacenie się na udzielaniu kredytów, w taki sposób, że doliczają do pożyczki wiele zapłat manipulacyjnych, które natężają faktyczny koszt kredytu.
Te odpłatności manipulacyjne to między innymi pojedyncza prowizja, która może wynosić maksymalnie pięć procent, comiesięczne ubezpieczenie, które może wynosić nawet pięć procent w skali roku, które jest zabezpieczeniem banku przed niemożliwością spłacenie przez klienta kredytu, między innymi w przypadku utraty pracy, choroby lub wiecznego inwalidztwa i wtedy ubezpieczyciel będzie spłacać raty, jednorazową opłatę administracyjną za rozpatrzenie wniosku, przyrządzanie i nawiązanie umowy a to wszystko składa się na faktyczną roczną stopę oprocentowania, która może dochodzić nawet 30 procent.
W takim razie zanim zdecydujemy się na kredyt w jakimś konkretnym banku, dobrze jest zapytać pracownika banku o RRSO, aby poznać realne oprocentowanie i koszty pożyczki. Choć nierzadko RRSO jest przytaczana maleńkim druczkiem u dołu strony umowy, ale mało kto kieruje na to obserwację.

Leave a Reply