Od dawna wiadomo, że nauka jest niezwykle istotna w życiu każdego człowieka i jak to mówi znane przysłowie: „Na naukę nigdy nie jest za późno”.
A zatem na początku jest zerówka, potem podstawówka, gimnazjum, liceum lub też technikum, a potem studia. Nierzadko się potem okazuje, że samo ukończenie studiów, a raczej jednego kierunku nie wystarcza i musimy jeszcze pójść na studia uzupełniające.
Nie mówiąc już o innych kursach dokształcających i dyplomach, które musimy mieć lub zdobyć, aby znaleźć ciekawą pracę.
W dodatku wiele osób po studiach lub jeszcze w czasie nauki, ale na ostatnich latach, zapisuje się na niepłatne praktyki w najróżniejszych firmach, aby móc w ogóle coś wpisać do własnego Curriculum Vitae.
Wiadomo także jednak jest, że nauka wcale nie jest za darmo ani tania. Chociaż oficjalnie nie płaci się za szkołę podstawową, gimnazjum publiczne, liceum i studia dzienne, to i tak są to naprawdę drogie sprawy. Zakupy różnych podręczników, zeszytów, innych pomocy naukowych, ubrań, składki na radę rodzicielską, za indeks, legitymacje, czytelnie wydziałowe i międzywydziałowe, ksero oraz studia zaoczne nie należą także do najniższych.
Z tego powodu wiele młodych osób decyduje się na kredyty, żeby móc sfinansować naukę lub poszerzanie własnej wiedzy i umiejętności.
O ile będąc studentem, można ubiegać się o okolicznościowy kredyt studencki, który można sobie spłacać kilka lat po ukończeniuskończeniu nauki i który jest o odpowiedni procent zmniejszany, gdy kończy się naukę, uzyskując dobre wyniki w nauce, czyli plasując się w piątce lub dziesiątce najlepszych studentów, o tyle starając się nauczyć innego dodatkowego języka obcego lub innych rzeczy, musimy już wziąć często kredyty bankowe bądź też jakieś inne pożyczki, bo koszt całego kursu jest niejednokrotnie większy od przeciętnej krajowej zarobków.

Leave a Reply